CITY PORT WROCŁAW

CITY PORT WROCŁAW

KONCEPCJA

PORT MIEJSKI NAD RZEKĄ ODRĄ NA OSIEDLU KLECZKÓW

 

 – atrakcyjne miejsce do przebywania dla mieszkańców Wrocławia oraz turystów. 

Klasyczny przykład przekształcenia historycznych funkcji portowych Portu Miejskiego z przełomu XIX i XX wieku w tętniącą życiem tkankę miejską.

Zachowane nabrzeża portowe stają się bulwarami, promenadami z kawiarniami, restauracjami, usługami, pracowniami artystycznymi, galeriami sztuki. Spacerując, czy jadąc na rowerze przyglądamy się przystani jachtowej otoczonej historycznymi elementami infrastruktury portowej (dźwigi, suwnice, pomosty).

W istniejącej, otaczającej zieleni powstaje klasyczna zabudowa śródmiejska, ulica z miejscami do parkowania, dwukierunkowa ścieżka rowerowa oraz promenada z usługami.
W zasięgu mieszkańców znajdują się wszystkie niezbędne miejsca użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, biblioteki, ośrodki zdrowia, świetlice środowiskowe.

Ideą jest, by wejście do City Portu w 100% zachowało historyczny charakter Portu Miejskiego, i żaden z nowoprojektowanych budynków nie przesłaniał perspektywy historycznego założenia

Port Miejski we Wrocławiu powstał jako port rzeczny na Odrze przy osiedlu Kleczków w latach 1897 -1901. Zachowane archiwalne szkice wskazują, że już pod koniec XIX-tego wieku rozpoczęto prace koncepcyjne. Ostatecznie zaprojektowano port rzeczny docelowo z 3 basenami portowymi.
Z zaprojektowanej koncepcji zrealizowano etap 1 – jeden basen portowy.

Współcześnie magazynowe przestrzenie pięknych historycznych budynków stają się miejscem do pracy i zamieszkania, zmieniają się w artystyczne studia, lofty z widokiem na zieleń i wodę.

Nowa zabudowa harmonizuje z wysokością istniejących historycznych budynków i tworzy z nimi całość. Nowopowstałe dominanty architektoniczne, będące kontynuacją historycznej myśli urbanistycznej, podkreślają osie widokowe basenu portowego i jednocześnie stanowią kompozycyjne uzupełnienie powstałej zabudowy.

Wysoka rzeźba symbolizująca połączenie Wrocławia z Odrą to element Parku Rzeźb przy promenadzie wzdłuż basenu portowego City Portu.

Równolegle do rzeki zaprojektowano zieleń w formie wydłużonego parku miejskiego przebiegającego przez całe zamierzenie od ul. Kleczkowskiej, aż po zielony „Tajemniczy ogród” za historycznymi budynkami MPWiK – to zielona przystań …
…człowieku przystań i odpocznij…

W tym miejscu powstaje nowy typ parku miejskiego – połączenie klasycznego założenia parkowego ( z drzewami, krzewami, trawnikami i miejscami do wypoczynku) ze strefą nienaruszonego krajobrazu – zielonym Parkiem Natura – na półwyspie przy połączeniu Starej Odry z Dolną Odrą Wrocławską. Tutaj poruszamy się po drewnianych platformach, z których możemy obserwować różnorodną roślinność w trakcie jej całorocznej wegetacji.

Wszędzie dojedziesz rowerem i dojdziesz pieszo, nic nie stoi na przeszkodzie……

Pozostałe projekty

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor